I muži se mohou stát obětí týraní
Brno, 9.3.2011
Konference na téma Muži jako oběti domácího násilí byla doprovodnou akcí projektu „Muži a domácí násilí". Na projektu spolupracují studující z fakulty sociálních studií v Brně s vedením Masarykovy univerzity. Cílem organizátorů setkání, které se konalo dnes od půl jedenácté na půdě FSS, bylo upozornit na muže jako na doposud přehlíženou skupinu obětí domácího násilí.
Brno – Velká část laické veřejnosti má za to, že muži se nemohou stát obětmi domácího násilí. „Pakliže se muž přizná, že je obětí násilí, snižuje to jeho společenský status. Časté jsou případy, kdy muž chování manželky dokonce omlouvá a násilí si vůbec nepřipouští," řekl jeden z přednášejících, vedoucí katedry sociologie Karlovy univerzity Jiří Buriánek.
„Do našeho centra přišel statný muž, učitel tělesné výchovy. Svěřil se, že jej přítelkyně týrá. Někteří pracovníci-muži mu zprvu nedůvěřovali, ale když nám ukázal stopy po pálení žehličkou a svěřil se, že je jeho přítelkyně velice žárlivá, byl to jasný příklad páchaného násilí," uvedla příklad ze života vedoucí pražské poradny Bílý kruh bezpečí Markéta Vitoušová. Často jsou lidé ovlivnění předsudky, které muže vykreslují jako silné a nebojácné a ženy jako křehké bytosti. „Napadený muž mluvil o tom, že se bojí případ ohlásit z důvodu, že mu nikdo nebude věřit," dodala Vitoušová.
Údaje z Českého statistického úřadu dokazují, že častěji jsou obětmi domácího násilí ženy, nicméně existují případy, kdy je týranou osobou muž. Podobnou bilanci poměru ohlášených případů násilí potvrdila i Markéta Vitoušová. „Nejvíce mužů nás kontaktuje v Praze a v Brně. Asi padesát procent odhalených případů přebírají policisté," vysvětlila vedoucí poradny Bílý kruh bezpečí.
Oběť násilí může být týrána fyzicky i psychicky. „Nejčastější projevy násilí, o kterých píší výzkumníci Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, jsou hrozby, facky, obviňování z žárlivosti a rozbíjení věcí," citoval zjištění svých kolegů Jiří Buriánek. Na jeho příspěvek zareagoval jeden z diskutujících. „Okradli mě příbuzní manželky, která mě napadala. Nyní jsme v rozvodovém řízení. Přivolaní policisté nevěřili, že mohu být jako muž obětí," vylíčil svoji osobní zkušenost Aleš Krejčí.
V řadách publika byli i zástupci policie. „Pro policisty je velice těžké odhalit a správně posoudit jednotlivé případy," uvedla přítomná policejní komisařka Hana Klodnerová.
Politikům se před čtyřmi lety podařilo prosadit změny zákonů, které by měly obětem domácího násilí pomoci. Jednou z nich je možnost vykázat násilníka na deset dní z domu. „Při vykázání může oběť požádat policisty o další prošetření. Myslím, že policisté řeší jednotlivé případy poměrně důkladně," prezentovala svoji zkušenost z praxe diskutující Alena Stloukalová.
„Muž, který se stane obětí domácího násilí, může později trpět psychickými poruchami. Stejně jako napadené ženy nebo oběti násilí v homosexuálním partnerství. Nejčastěji se objevují deprese a úzkosti. Znovuzískání důvěry pro navázání nového vztahu je pak velice složité," uvedla psycholožka a soudní znalkyně Yvona Fasurová.
Autor: Jana Navrátilová
Zdroj: http://www.munimedia.cz/prispevek/aktualne-i-muzi-se-mohou-stat-obeti-tyrani-928/