Příběhy

Policie vykázala z domu dceru kvůli napadání matky

Moravskoslezští policisté nevyužívají možnost vykázat násilníka z bytu pouze v případech, kdy muž týrá a napadá svou manželku. V Ostravě o víkendu vykázali z bytu na deset dnů jednapadesátiletou ženu, která napadala svou dvaaosmdesátiletou matku. Sdělila to mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Dcera podle policie v pátek kolem 01:00 při návratu domů napadla v opilosti svou matku ve spánku. Když vešla do jejího pokoje, strhla jí přikrývku a snažila se ji stáhnout z postele. Následovaly vulgární nadávky a výhružky. Útoku na matku zabránil až devětačtyřicetiletý syn, který přivolal policii, uvedla Holčáková.

Policisté naměřili dceři 2,64 promile alkoholu, proto ji převezli k vystřízlivění na záchytnou stanici. „Zjistili jsme, že zřejmě nedošlo k ojedinělému incidentu, ale pravděpodobně dochází k dlouhodobým slovním i fyzickým atakům stoupající intenzity na matku,“ konstatovala Holčáková. Po vystřízlivění proto policisté dceru vykázali z domu na deset dnů. Také zahájili vyšetřování kvůli možnému spáchání přečinu týrání osoby žijící ve společném obydlí.

novinky.cz, 1. srpna 2010

Pět let týral svou ženu, teď k ní nesmí na 100 metrů

Fyzické a psychické týrání manželky, bití do obličeje a do hlavy, ale i zlomeniny vedly do akce kriminalisty z Veselí nad Moravou. „Obvinili jednašedesátiletého muže, který nejméně v období uplynulých pěti let psychicky a fyzicky týral svou manželku,“ popsal hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Manžel ženu v rodinném domě opakovaně několikrát za rok fyzicky a psychicky napadal. „Týral ji údery pěstí a kopy nohou do různých částí těla. Vulgárně a nevybíravě jí nadával a házel po ní různě předměty. Výsledkem napadání bývaly drobné podlitiny a oděrky,“ popsal Zámečník. Tyran prý dokonce své manželce vyhrožoval zabitím. „Poslední napadení se stalo v květnu, kdy muž manželku bil dlaněmi a pěstmi do obličeje a do hlavy. Když upadla na zem, tak ji kopal po celém těle. Tak utekla do garáže, kde se schovala pod auto a potom se jí podařilo utéct na ulici,“ uvedl mluvčí.

Poslední manželův útok ženu stál tři zlomená žebra a pohmožděniny na celém těle. „O několik dnů později se veselským policistům podařilo agresora vypátrat a zadržet. Vzhledem k tomu, že se jednalo o agresivní a nebezpečnou osobu s legální zbraní, tak policisté při zadržení použili donucovací prostředky,“ popsal Zámečník.

Policejní komisař obvinil muže z trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě. „Za ten mu v případě odsouzení hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Zároveň jej policisté na dobu deseti dnů vykázali ze společného obydlí“, uvedl mluvčí. Tyran nyní nesmí svou ženu kontaktovat ani se přibližovat k jejich domu na vzdálenost 100 metrů. V opačném případě by mu hrozilo stíhání za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.

idnes.cz, 2. června 2009

Žena z Ostravy týrala manžela, vykázali ji z bytu

Policisté v Ostravě vykázali z bytu osmatřicetiletou ženu, která podle nich dlouhodobě týrala svého čtyřicetiletého muže. V úterý ji obvinili z trestného činu ublížení na zdraví. Žena na konci února hodila po manželovi kuchyňský nůž, který se muži zabodl do stehna. Právě po tomto činu ji policie vykázala z domu.

„Matce při útoku zřejmě nevadila ani přítomnost dětí, dvanáctileté dcery a osmnáctiletého syna,“ řekla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Právě syn zavolal policisty.

Manželka svého o dva roky staršího muže napadla během únorového nedělního dopoledne ve chvíli, kdy se vrátil z nákupu a v kuchyni ukládal nakoupené věci. Policisté ženu zatkli, měla pozitivní zkoušku na alkohol, nafoukala 2,11 promile. Policisté ji odvezli na záchytku. Ale i poté, co vystřízlivěla, odmítla vypovídat, proč na muže zaútočila. Manžel souhlasil s tím, aby byla žena stíhaná. Vyšlo najevo, že jej napadla už dříve. Loni v září po něm hodila dokonce čtyři nože, jeden ho zranil na noze a zranění mu musel ošetřit lékař. Už tehdy policisté ženu z domácnosti vykázali.

novinky.cz, 24. března 2009

Vnuk hrozil babičce zabitím, vykázali ho

Šestašedesátiletá žena z Ostravy v pátek přivolala policisty, protože jí vnuk vyhrožoval zabitím, pokud mu nedá peníze. Policisté mladíka vykázali z bytu. „Vyšetřování ukázalo, že ženu vnuk psychicky a fyzicky týral delší dobu, možná dokonce několik let,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Vnuk ženu údajně psychicky a později i fyzicky napadal od roku 2006. „V pátek po babičce požadoval vydání částky 200 korun. Vyhrožoval, že pokud peníze nedostane, bude zabíjet,“ řekla mluvčí. Dodala, že podobné chování vnuka se stalo v domácnosti každodenní realitou. „Ataky vůči ženě navíc byly stále agresivnější,“ doplnila Holčáková.

Když žena zavolala policii, vnuk z bytu v Ostravě-Porubě odešel. Studenta druhého ročníku vysoké školy policisté dopadli, když se ve dvě ráno vracel domů. „Policisté jej kvůli domácímu násilí na deset dnů vykázali ze společného obydlí. Navíc je podezřelý z přestupku proti občanskému soužití,“ uvedla Holčáková.

novinky.cz, 15. března 2009

Důchodce týral jednaosmdesátiletou manželku, musí pryč z domu

Policisté vykázali z bytu 79letého důchodce, protože týral o dva roky starší manželku. Muž z Domažlic je zřejmě nejstarším vykázaným surovcem za domácí násilí. Senior se navíc vrátil, a tak mu přibylo i obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí.

Kriminalisté zjistili, že muž dlouhodobě týral jednaosmdesátiletou manželku. „Křičel na ni, nadával, urážel ji a vyhrožoval. Týral ji různými schválnostmi, vrážením a údery do těla. Údajně jí zakazoval například otevírat okna, sledovat televizi, používat toaletu nebo aby za ní chodily návštěvy,“ popsala neobvyklý případ mluvčí domažlické policie Vladislava Čejková.

Jedním z lidí, kterým se snažil bránit ve vstupu do bytu, byla i dcera, která se o nemocnou jednaosmdesátiletou ženu starala.

I když byl muž z trvalého bydliště vykázán, zákaz nerespektoval. Pokusil se vrátit domů. Policisté mu v tom zabránili. Proto je kromě trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě obviněn i z maření výkonu úředního rozhodnutí. Senior zůstává na svobodě, hrozí mu ale až osm let vězení.

MF Dnes, 13. října 2008

Muž žil na útraty rodičů, za to je bil a týral nočními pochody

Zvrhlou vynalézavost osvědčil v týrání rodičů pětatřicetiletý muž z Brna. Otce i matku bil pěstmi, kopal je a s nožem v ruce jim vyhrožoval bitím. Nadto je nutil chodit na několikahodinové noční pochody, takže se sedmdesátiletí rodiče skoro nevyspali.

„Nepracoval a jeho rodiče, už sedmdesátiletí důchodci, mu museli dávat nejprve pět a potom osm tisíc kapesného. Kromě nočních výletů, kterým syn říkal pochodová cvičení, mu museli v noci jezdit do nonstopu na druhý konec města pro jídlo a cigarety. Matka si musela začít k důchodu přivydělávat, aby měla na jeho kapesné,“ popsal některé ze surových praktik policejní komisař Oldřich Kříž.

Otec násilníka byl natolik zoufalý, že se měsíc a půl skrýval. Syn pak přenesl veškerou agresi na matku. Ta nesměla doma pouštět televizi, uklízet ani prát, aby potomka nerušila. Přesto ho oslovovala zdrobnělým křestním jménem a jeho jednání dlouho omlouvala.

Tvrdila, že za to nemůže a měl by jít do psychiatrické léčebny. Poslední útok, kdy ji dvacátého května začal syn v noci škrtit, už ale nevydržela a přišla vše s manželem ohlásit na policii.

Absolvent základní školy přitvrdil v domácím násilí před dvěma roky, kdy se vrátil domů z vězení, kde si odpykával trest za krádeže. Nešťastným rodičům, kteří mají vysokoškolské vzdělání, se ovšem nevydařil ani mladší třiatřicetiletý syn. Ten jim sice neubližoval, ale rovněž nikde nepracoval a nechal se od rodičů živit.

„Přibrali jsme znalce, psychiatry a psychology. Ti nyní dělají na pachatele i rodiče znalecké posudky. Násilník je už ve vazbě a minulý týden jsme zahájili jeho trestní stíhání,“ uvedla šéfka policejní skupiny proti domácímu násilí Alena Sedláčková.

MF Dnes, 27. května 2008

Agresivní syn bil přítele své matky, musí z bytu

Začalo to téměř nevinně: syn jeho přítelkyně mu bral oblečení. Nakonec se z toho vyklubal případ domácího násilí, který skončil bitím a teď i policejním vykázáním z domu. Na jedné straně byl 59letý Jaroslav Lukšík, na straně druhé 26letý syn jeho přítelkyně Ladislav.

Lukšíkovi, který žije v Karlových Varech, se v neděli ulevilo. Policisté mu totiž do bytu, kde žije s přítelkyní i jejím synem, přinesli úřední oznámení. Stálo na něm, že syn musí na deset dní z domu.

„Muž tři roky fyzicky a psychicky týral svoji matku i jejího druha a ničil zařízení bytu. Jeho agresivita se stupňovala,“ řekla karlovarská policejní mluvčí Zdeňka Papežová.

Všechno začalo tím, že se Jaroslav Lukšík rozvedl a v roce 2003 se nastěhoval ke své přítelkyni. Krátce nato se objevil ve společné domácnosti i její syn.

„Ze začátku mně Láďa bral holení, ručník. Pak si přisvojil moje knížky a oblečení. Trpěl jsem to, protože jsem už nechtěl žít sám,“ vzpomíná Lukšík.

Teror se však stupňoval a přešel i ve fyzické násilí. Při jedné facce srazil nevlastní syn Lukšíkovi brýle z obličeje. Při druhé mu vypadl z ruky mobil. V noci 8. října pak trefila hozená bota obličej nemocné matky.

„Přítelkyně se snažila ode mne s nasazením vlastní kůže odlákat syna. Tvrdé facky jsme ale dostávali oba. Ládík měl totiž průpravu z kickboxu, který trénoval,“ uvedl Lukšík.

Na rozdíl od jiných případů, o kterých se policie ani veřejnost nedozví, se však Lukšík rozhodl mluvit i veřejně zveřejnit své jméno. „Není to moje ostuda, ale ostuda toho, kdo nás psychicky a fyzicky týral. Bohužel, spousta obětí má obavy z toho, co tomu řekne okolí,“ myslí si Lukšík.

To potvrzuje i policejní mluvčí Papežová. „Týraní se bojí, že když vše oznámí policii, dostanou ještě víc nařezáno. Je ale třeba, aby našli odvahu,“ míní mluvčí.

MF Dnes, 31. října 2007

Soud vykázal násilného manžela z domu i ze zahrady

Dobře situovaný, navenek slušný, ale kvůli týrání manželky se nejméně měsíc nepodívá domů. Manažera IBM Thomase N. minulé pondělí policie vykázala z bytu na deset dní – plzeňský městský soud včera lhůtu prodloužil o další měsíc. Manažer se odvolal.

Původně se zákaz pobytu vztahoval jen na byt v prvním patře rodinného domu, kde žije manželka Thomase N. se dvěma syny. Soud však nyní manželovi zakázal vstup do celého domu. Soudkyně Milena Hošková-Sedláková tak vyhověla žádosti manažerovy manželky.

„Zákaz vstupu se týká také zahrady. Další věci, které bude muž v době vykázání potřebovat, mu budou předány,“ píše se v rozhodnutí soudu.

Manželka chce rozvod

Vůbec poprvé se k případu vyjádřila i manželka Soňa N. „Jsem ráda, že soud mé žádosti vyhověl. Budu se snažit co nejrychleji i s dětmi opustit dům,“ řekla žena MF DNES. „Také trvám na své žádosti o rozvod. Chci se skutečně rozvést,“ dodala.

Manažer Thomas N. se k případu nevyjádřil, ale proti vykázání se odvolal. „Celý případ je hodně citlivý. Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci. Protistrana podala proti rozhodnutí odvolání ke Krajskému soudu v Plzni,“ uvedla soudkyně.

Muž zároveň podal stížnost proti rozhodnutí policie, která ho z bytu vykázala. „Policie má na vyřízení stížnosti třicet dnů. Na platnost rozhodnutí soudu naše vyšetřování v žádném případě nemá vliv. To znamená, že muž musí opustit dům,“ uvedla tisková mluvčí plzeňských policistů Martina Hábrová.

Soňa N. zatím nechce o svém případu více mluvit. Je však pevně rozhodnuta, že problémy vyřeší. „Teď potřebujeme hlavně klid. Začnu si ihned hledat podnájem, kam se s dětmi odstěhuji,“ popisuje své plány.

Měla modřiny, říká sousedka

O tom, že mezi manželi nebylo vše v pořádku, věděli i sousedé. „Přišla jsem ji navštívit. Měla modřiny a prosila mě, abych šla pryč. Že je to u nich doma teď hodně špatné,“ uvedla jedna ze sousedek. „Je dobře, že soud rozhodl o vykázání jejího muže z celého domu. Řešení, kdy spolu zůstali v jednom domě, nebylo dobré. Soňa měla strach, a přitom se rozhoduje o důležitých věcech,“ dodává jedna z jejích kamarádek. Prozradit své jméno však ze strachu před Soniným manželem nechce.

MF Dnes, 15. února 2007

Podporují nás

Představenstvo z.s. Bílý kruh bezpečí uděluje souhlas k užití a šíření materiálů umístěných na této stránce ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona, za podmínek, že kopie budou využívány pouze k nekomerčním informačním účelům, dílo nebude nijak upravováno ani měněno, grafické prvky tvořící součást díla (grafy a tabulky) nebudou rozmnožovány a šířeny odděleně od souvisejícího textu a naopak. Na každé takto pořízené kopii tohoto díla bude viditelně uveden text: "Copyright Bílý kruh bezpečí, z.s."
Schváleno představenstvem Bílého kruhu bezpečí, z.s. dne 21. 4. 2009

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.