Obětem domácího násilí často velmi brání odejít od pachatele jejich ekonomická situace. V průměru se oběť odhodlává pět let, než začne svou situaci řešit, uvedla vedoucí pražského intervenčního centra Marie Šusterová.
Podle statistik musejí případy domácího násilí nejčastěji řešit ženy ve věku 31 až 40 let, z nichž spousta má malé děti. Pokud se nerozhodnou včas, děti si můžou do vlastních vztahů odnášet nejen různá traumata, ale i špatné vzorce chování.
Chlapci se už v pubertě stávají násilníky, zatímco dívky se identifikují s matkou a přijímají i ve svých vztazích roli oběti, upozornila Šusterová. Podle ní je proto dobré, když se žena co nejdřív rozhodne od násilníka odejít.
"Současná ekonomická situace je velkou brzdou pro odvahu žen odejít," uvedla. Oběti si podle ní nevěří, že to ekonomicky zvládnou. Nemají jistotu, zda bude partner poté platit výživné, musí si najít práci, přijdou o bydlení. Majetkoprávní vypořádání může trvat i několik let.
Domácí násilí je na vzestupu
Počty odhalených případů domácího násilí v metropoli podle magistrátu rostou. V krizové situaci můžou obětem pomoci třeba krizová centra jako Bílý kruh bezpečí nebo Acorus, která provozují nepřetržitou linku pomoci.
Asi pětinu případů tvoří násilí generační, kdy třeba dospělý syn týrá svou matku. Násilí může být fyzické, třeba napadání pěstmi, ale i psychické a ekonomické, kdy například pachatel seniorovi sebere důchod.
Podle statistik jsou asi v 95 procentech případů domácího násilí pachateli muži. Mezi poškozenými je zhruba 85 procent žen, 11 procent starých lidí a čtyři procenta mužů.