Tisková zpráva Bílého kruhu bezpečí k Evropskému dni obětí
22. 2. 2022 – Evropský den obětí je příležitostí poukázat na situaci obětí kriminality v ČR. Hlavním problémem je pouze formální naplňování práv obětí. Ani po devíti letech od přijetí Zákona o obětech trestných činů (zák. č. 45/2013 Sb.) nedosáhnou oběti na svá práva. Ta v mnoha případech stále zůstávají jen na papíře. Kamenem úrazu je často první kontakt oběti s úřady a Policií ČR. Poučení, kterého se oběti dostává o jejích právech, bývá formalizované a nesrozumitelné. Nepřihlíží k tomu, že oběť je v situaci, kdy její schopnost vnímat a porozumět je limitována prožitým traumatem.
Většina práv je obětem poskytnuta na základě jejich žádosti, což předpokládá, že oběť musí vědět, o jaká práva, kde a kdy si může požádat. V poradnách Bílého kruhu bezpečí se příliš často setkáváme s oběťmi, které jsou rozčarovány z prvního kontaktu s Policií ČR. Jdou oznámit trestný čin, ale jsou např. odmítnuty s tím, že nejde o trestný čin, aniž by byla snaha zjistit další okolnosti. Anebo se jim nedostane srozumitelného poučení o místech, kde mohou hledat odbornou a bezplatnou pomoc. Na tuto nepříznivou situaci reaguje Bílý kruh bezpečí výzvou „Práva obětí obětem“.
U příležitosti Evropského dne obětí publikujeme pět zákonných práv, které by měl znát a uplatnit každý občan, který jako oběť trestného činu přichází do prvního kontaktu s policií.
- Každý má právo, aby se s ním zacházelo jako s obětí trestného činu, pokud se tak cítí, a to do chvíle, kdy by se ukázalo, že se zjevně jedná o zneužití postavení oběti. Oběť má právo na to, aby s ní bylo jednáno s respektem k její osobnosti a důstojnosti, zdvořile a šetrně.
- Policie ČR je povinna přijmout trestní oznámení a jako potvrzení o tomto je povinna předat oznamovateli (často přímo oběti) kopii úředního záznamu o podání vysvětlení.
- Oběť má právo již při prvním kontaktu s Policií ČR, jak při oznámení trestného činu nebo při podání vysvětlení a později při výslechu, být doprovázena důvěrníkem/ zmocněncem. Tedy osobou, která jí poskytuje morální/ právní podporu a může být přítomna prováděnému úkonu.
- Policie ČR je povinna informovat oběť o jejích základních právech, a to srozumitelně a na její žádost i opakovaně. K tomu v rámci prvního kontaktu předává formulář „Základní práva oběti trestného činu“.
- Policie ČR je povinna oběť informovat o místě odborné pomoci a dokonce předat oběti kontakt na takové místo (poradnu pro oběti, linku pomoci obětem atd.). Nestačí odkaz na internet. Právě v místě odborné a bezplatné pomoci oběť dostane odpovědi na řadu otázek souvisejících s trestním řízením, zajištěním právního zastupování, ochrany a bezpečí a dozví se více o svých právech v postavení poškozeného a svědka v trestním řízení.
U příležitosti Evropského dne obětí Bílý kruh bezpečí zdůrazňuje následující ověřené poznatky. První kontakt s policií je často rozhodující pro další ochotu oběti spolupracovat při odhalování trestné činnosti a usvědčení pachatele. Špatný první kontakt nastavuje nedůvěru v policii, a to často jednou provždy. Naopak dobrý první kontakt pomáhá obětem překonat psychické následky trestného činu a obnovuje jejich víru ve spravedlivý svět.
Kontakt pro média:
Petra Vitoušová, t. 257 317 110, centrala.praha(at)bkb.cz, více informací na www.bkb.cz